29.03. - 1.04.2023 olin Suurbritannia ja Inglismaa pealinnas Londonis, kus toimus ülemaailmne haridustehnoloogia NÄITUS BettLondon 2023. Inglismaa on Suurbritannia ajalooline osa. Suurbritannia riigikord on konstitutsiooniline monarhia. Hinnanguline elanike arv ligikaudu 68 miljonit.
Londoni rajasid Thamesi jõe alamjooksule ligikaudu 2000 aastat tagasi roomlased.
London on Moskva järel Euroopa suuruselt teine linn, Rotterdami järel Euroopa suuruselt teine sadamalinn ning New Yorgi järel maailma tähtsuselt teine rahandus- ja kaubanduskeskus.
Londoni elanike arv praegu peaks olema 9,5 miljonit.
Londonisse lendasin läbi Riia. Tööalaselt valiti sinna haridustöötajad Eestist, kellel on eelnev tööpanus olemas, et BettLondon 2023 suurel näitusel osaleda. Tallinn valis oma haridustöötajate hulgast 2 haridustehnoloogi, kes said osaleda ülemaailmsel haridustehnoloogia näitusel (Tallinna Tehnikagümnaasiumi haridustehnoloog ja Tallinna Saksa Gümnaasiumi haridustehnoloog). Eestist oli meid rohkem, ka Tartust. 1. päeval külastasime ühte Londoni põhikooli, kus tutvusime sealse haridussüsteemiga. See oli üks väiksem põhikool, kus IT- vahendeid õppimiseks oli vähem. Koolis õppisid pisut vaesemad indoneesia päritolu Londoni perede lapsed.
Peale põhjalikku põhikooli tutvust ja kohvi joomist, kus suheldi ka omavahel liikusime Londoni lähilinna rongiliiniga Bett2023 konverentsialale, kus oli üle mitmesaja EdTech lahenduste-pakkuja näituseboxi. Seal oli võimalik tutvuda kõikide digiõppeks vajalike tehniliste lahendustega üle maailma (Hiina, Korea, Saksamaa jt. Euroopa riigid, Skandinaavia jne.). Näitusealal oli väljapandud peaaegu kõik, mida kasutatakse haridustehnoloogiliste lahendustena erinevate riikide haridussüsteemides. Kõiki EdTech lahendusi ei jõudnud me keegi läbi käia. Tutvusime niipalju kui võimalik Bett- alal kõikide väljapanekutega. Territoorium koos kohvikute ja söögi- ning puhkusealadega oli väga suur. Bett2023 alal oli võimalik broneerida ka isiklikke kohtumisi kõikide EdTech firmade esindajatega, et sõlmida koostööd oma haridusasutusega. Konverentsi alal oli ka muid lisavõimalusi puhkamiseks ja meelelahutuseks.
Õhtu lõppes BettLondon2023 näitusel TeachMeet seminariga, kus iga riigi osalejad esitlesid oma hariduse digilahendusi, -võimalusi ning tutvustasid oma haridussüsteemi. Õhtu lõppes seal ka väikese veinibanketiga, kus saadi ka pikemalt omavahel suheldud ning kogemusi vahetatud. Bett TeachMeet 2023 oli mõeldud nendele haridustöötajatele, kes on pikemalt ka õpilaste ees õpetanud. Peale veinibanketti liikusime eestlastega sumedal Londoni õhtul esimesse metroojaama, laskusime alla ning tegime õhtuse pikema metroosõidu oma hotelli. Londoni metrood peetakse maailma vanimaks, see avati 1863. aastal.
Metroo oli väga turvaline ja modernne nii nagu heaoluühiskonnas olema peab. Noored ja vallalised kasutavad seal palju metrood ning kohati tundus, et paljud on oma eluga rahul ning oma kodud on seal rikkad. Londonisse jõudsin mitte kõige suuremasse lennujaama (Gatwick Airport). Sealt jõudsin Express rongiga pool tundi sõites Victoria linnaossa, kus oli broneeritud meie hotell. Victoria linnaosas asub Big Ben, Westminster Abbey ning paljud teised väga tuntud vaatamisväärsused, mis on turismihuvilistele kuulsaks saanud.
Vabal ajal külastasin Londoni sõjamuuseumi, kesklinna vaateratast-Gondlit, tuntuid kohvikuid ning madame Tussaud` vahakujude muuseumi. Londoni vaateratas on mugav, aeglane ning suurte gondlitega, kuhu mahu korraga palju turiste. Arvutasin hiljem mõttes, et hinnaklassilt teenib vaateratas linnale päris hea kasumi kuna ollakse nõus maksma antud hinda, et vaaterattalt kõrgelt linna näha. Vaateratta ümber oli palju suuremaid kohvikuid ning jõelaeva sõiduvõimalused.
Londoni tuntud kohvikutes tundub liikuvat ka rohkem Ameerika pop-artiste. Ühte neist õnnestus ka ühes kohvikus silmata. Suurbritannia pealinn on muidu rahulik, turvaline, ärireeglites ning üsna õnnelikke inimesi täis, kes tihti veedavad vaba aega sillaäärsetel haljasaladel oma sõprusringkondades.
Väga tuntud on kohapeal BBC uudiste- ja raadiokanalid. Neid ma jõudsin ka hotellis palju kuulata- vaadata.
Tuntud pop-bänd Genesis on näiteks oma videod salvestanud just BigBen-i sillalt. U.S.A popartistidel meeldib ka sealkandis rohkem liikuda. Linnas liiguvad kahekordsed bussid, mõned muuseumid on tasuta, kuid oma arved ja maksud peavad nii turistid kui ka sealsed inimesed ise tasuma. Hotelli jõudes tutvustati ka minule hotelli ning kõik arved tuli ette ära maksta. Hotellipaketis olid siiski peale seda kõik mugavused olemas.
Madame Tussaud` vahakujude muuseum asus minu hotellist tunniajase jalgsimatka kaugusel. Kuna linn ja linnatänavad on väga puhtad, siis jalgsi liikumine ei ole probleem. Üle sildade on lihtne ning valgusfoore tuleb ka pidevalt jälgida. Vahakujude muuseum oli täis atraktsioone. Oli üks suur läbi mitme korruse keerlev karussell, mõned kohvikud ning maaalustes muuseumiruumides oli ka palju vahakujusid. Selle muuseumi kinosaalis vaatasin ka läbi 3D- prillide ühte uuemat 3D- filmi.
Pildigalerii Londonist on siin:
https://photos.app.goo.gl/zjHzQMz71CQhZirp8
Päev
lõppes õhtuse jalutuskäiguga sellest linnaosast, kus on ka tuntud Baker Street
(Sherlock Holmes ja doktor Watson). Hotelli jõudsin üle silla liikudes päris
õhtul. Pealinnas on jalgsi liikumine täiesti mõeldav, sest ümberringi on siis
palju ka näha.
BettLondon
2023 näitustealal tutvustati kokkuvõtlikult kõige uuemaid EdTech- lahendusi
otse tootjatelt-- digitahvlid, sensorrobootika, digiõppetarkvarad, multimeedia
õppevahendid, puutetundlikud õppevahendid, multimeediasüsteemid jne.
Londoni
tööalane reis osutus mulle väga kasulikuks, kus sain praktiseerida rohkem ka
inglise keelt ning tööalaselt suhelda otse EdTech- lahenduste tootjatega.
mai,
2023.