Minu praeguse hetke üks huvitavamatest ja suurt väljakutset pakkuvaks tööülesandeks on 3D printimise valdkonna korraldamine Tallinna Tehnikagümnaasiumis. Püüan peagi toimima saada tehnoloogiaõpetuse tundides õpilastele 3D modelleerimise ja 3D printimise. See peaks tähendama 3D printimise ainelõimingut tehnoloogiaõpetuse ainega. Mingi osa tehnoloogiaõpetuse tundidest õpilased modelleerivad 3D tarkvaraga (meil: Autodesk Fusion 360 Academic) kolmemõõtmelisi sobivaid mudeleid.
Edasi tuleb tarkvaraga modelleeritud mudelid esitada printimisprogrammile Ultimaker Cura 4.2.1, kus mudelid töödeldakse veel edasi väga sobivaks 3D-printimiseks. Kasutame printerit Prusa i3.
Siin on minu TTG 3D-printeri video, niipalju kui printeri sain sellel hetkel tööle:
Varem oleme kasutanud 3D- modelleerimiseks Google SketchUp tarkvara, kuid nüüd loodame parema programmi peale minna.
Tehnoloogiatunnis peaks iga õpilane ise omale sobiva mudeli printimiseks välja valima. See ei pea olema mahult suur, sest 10x10 cm kuubi väljaprintimine võtab keskmiselt aega 1 päeva. Plaanime modelleerima hakata väiksemaid tasapinnalisi mudeleid (logod, pealkirjad, autod jne.), mida on võimalik välja printida maks. 2 tunni jooksul. Kõige keerulisem on 3D-tarkvara kasutamine ja selle õpetamine. Iseenesest 3D-printer ei ole keeruline seade. 2D- värviprinter on tunduvalt keerulisem.
3D-printeril on keerulised osad printimispea ja paljud samm-mootorid, mida juhitakse mikrokiipide ning printeritarkvara abil. Lihtsustatult öeldes on see kolmemõõtmelise plastist täpse mudeli väljaprintimine. Uuemad 3D-printimise tehnoloogiad võtavad 3D mudeleid välja vedelikest.
See valdkond on õpilastele täiesti ohutu ja väga huvitav. Meie keskendume plastist mudelite väljaprintimisele. Loodan selle meie koolis peagi täiesti korda saada.
Tegelen veel mitmete teiste haridustehnoloogiliste ülesannetega ning loomulikult jätkab ka kooli robootikaring sellel õppeaastal minu juhendamisel. Konstrueerisin valmis ka koostöös TLÜ SteamK12 teadusgrupi raames robootikaspetsialistina lillekastmisroboti prototüübi ja programmi, mis on mõeldud gümnaasiumiosa bioloogia tundi illustreerima.